Posted on

Styl Provence a středomoří

Styl Provence a středomoří

„Celý ten krásný provensálský kraj žije jenom světlem.“

Alfons Daudet – Listy z mého mlýna

Provence

Francii považuje snad celý svět za zemi tisíců krás a vůní. Vše prý začíná krásou místních žen, pokračujeme buketem místních vyhlášených vín a nakonec si člověk zamiluje veselou a srdečnou povahu místních obyvatel.

Francie ale není kompaktní zemí. Je rozdělena do 96 departementů seskupených do 22 regionů, z nichž jeden
(s rozlohou cca 31.000 km2 a se 4,5 miliony obyvatel) se nazývá Provence.

Při vyslovení toho jména se naše představivost roztočí na plné obrátky a začneme snít o létě, sluníčku, zpěvu cikád a horkém vzduchu plném silných vůní, o líném moři a levanduli na nekonečných polích…

Kdo by tedy odolal, když kus této živoucí poezie může mít každý z nás doma? Svět pokladů vám totiž nabízí dvě řady půvabného nábytku inspirovaného Středomořím a oblastí s poetickým názvem Provence.

Jak šel čas

Provence byla objevena Féničany, kteří tu založili první osady. Kolem roku 600 př. n. l. se jich zmocňují Řekové. Ti jsou nuceni v roce 151 př. n. l. povolat na pomoc proti Keltům a Galům Římany. Římané si o 32 let později si tuto oblast podmanili a připojují ji k tzv. Galii a zakládají zde mnohá města. Roku 75 n. l. se do Provence dostává křesťanství. Posléze patří toto území Frankům. V 8.–9. století zde vládnou Arabové… Ve 14. století se do Avignonu stěhuje sídlo papeže a konečně v roce 1486 je Provence připojena k Francii.

18. století bylo pro Provence velmi těžké. V roce 1720 ji postihl dvouletý mor, který si vyžádal kolem 100.000 obětí.
V zimě roku 1788 zase nastaly obrovské mrazy, a po nich přišla neúroda, nezaměstnanost a hlad. V tomto roce odešla z provensalského města Marseilles výprava dobrovolníků do Paříže, aby pomohli revoluční Paříži. Při té příležitosti vznikla i francouzská hymna – Marseillaisa.

Provence v euročasech

Ekonomika Provence je zaměřena především na turistický ruch a zemědělství. Turisty lákají nejen krásné pláže a čisté moře. Je to i vnitrozemí, které je přitahuje. Památky, které tu zanechali původní obyvatelé, či malebná městečka jsou úchvatné.
Ať budete v Provence kdekoliv, určitě narazíte na olivy, které tvoří základ tamějšího zemědělství, a na levanduli, která se zde hojně pěstovala. V současnosti jí však ubývá, neboť je dovážena z ciziny. Dlouholetou tradici má i rybářství, ale i to důsledkem zhoršující se kvality vody pomalu snižuje svůj podíl na místní ekonomice. Oproti tomu se v Provence velice dobře daří vinařství. Nejlepší francouzská vína pocházejí právě z Provence.

Kolik řečí umíš…

Jako téměř každý region ve Francii, má i Provence své jazykové odlišnosti. Provensálština je starší nežli francouzština.
Tento jazyk používali trubadúři, když chtěli básní či písní okouzlit dámu svého srdce. Už jenom název trubadúr pochází z tohoto jazyka… Provensálštinu ovlivnily jak maurské, tak i latinské či židovské vlivy. Zánik provensálštiny začíná ve 13. století, kdy je v důsledku křížových výprav jižní Francie připojena k francouzské koruně. No a v roce 1534 zavádí František I. francouzštinu (dialekt, kterým se hovořilo v okolí Paříže), jako administrativní jazyk celé Francie. Provensálština se udržela jako lidový jazyk až do revoluce. Dnes už jí hovoří jen malé procento populace, převážně staří lidé.

A Bůh stvořil Provence

Malý kout na jihu Francie má v rukávu snad všechna esa. Najdete tu nádherné, blankytně modré moře, úrodnou půdu. Překypuje vinicemi, lesy, úchvatnými horskými hřbety, jezery a vesničkami. Najdete tu místa, kde Bůh dokonce stvořil i ženu. Ale co dělá tuto bývalou provincii přitažlivou pro turisty celého světa? Je to především slunce. „Právě pro to slunce miluji tento kraj.“ Prohlásil malíř Henri Matisse a mistr impresionismu Claude Monet dokonce řekl, že kdyby namaloval barvy tak, jak jsou osvětleny tím oslňujícím sluncem, nikdo by nevěřil, že jsou skutečné.

Česká televize, Postřehy odjinud – Provence očima Jana Šmída

Provence ve vlastním bytě

Uvolněný, teplý a nenápadně elegantní. Takový je interiér ve stylu Provence, v současnosti jeden z nejatraktivnějších designových stylů… Mít domov ve stylu voňavé jihovýchodní Francie je snem mnoha lidí. Pokud hledáte návod či inspiraci, jak myšlenku Provence zhmotnit do konkrétní podoby, nabízíme vám několik tipů a doporučení, pomocí kterých můžete svůj sen změnit ve skutečnost.

Zaručeně venkovský styl

Z obecného hlediska můžeme design interiérů rozdělit do dvou kategorií – metropolitní, inspirovanou životem ve velkoměstech a styl s atmosférou venkova, kam patří i provensálský styl.

Jak již název napovídá, jeho základem jsou specifika regionu Provence, ke kterým patří slunce, víno a všudypřítomná levandule. Když k těmto atributům přidáme temperament a estetické cítění zdejších obyvatel, výsledkem je spontánní, otevřený a romanticky působící styl s dominantou světlých a jasných barev, ve kterém najdeme nejen starý dřevěný nábytek, ale i hodně textilií, keramiky a pečlivě vybraných dekorací se spoustou jemných detailů.

Stěny
Většina domů v Provence je postavena z kamene. Vnitřní stěny tak mívají syrový a nerovnoměrný charakter. Jejich barvy jsou laděny do odstínů zelené, světle modré, okrové nebo světle žluté. Stěny se natírají vápnem, díky kterému působí jako akvarel s křídově bílým, matným povrchem. Nerovná plocha jim dodává téměř průsvitný, organicky „živý“ vzhled.

Dalším specifikem je barevná kompozice. Dolní část stěny je na rozdíl od vrchní části obložena dřevem či je natřená tmavším odstínem, který maskuje nárazy a další poškození, vzniklé každodenním užíváním prostoru.

Textilie
Pokud chcete dát interiéru originální vzhled, zaměřte se na tradiční textilie. Pro provensálskou bavlnu, jejíž historie sahá do období 17. století, je charakteristická pevnost, výrazná barevnost, například v odstínech žluté a modré a malé tištěné vzory. Mezi nejoblíbenější patří motivy spojené se včelami a květinami.

Včela je maskotem regionu už od dob Napoleona Bonaparte, který ji přijal za symbol své vlády. Mezi květinami dominuje růže a levandule. Pokud vám lahodí spíše minimalistický a moderní vzhled, sáhněte po tkaninách v neutrálních barvách jako je bílá, smetanová, odstín slonoviny nebo taupe, obsahující škály hnědé.Textilie se využívají zejména ke zdobení oken, na polštáře, přehozy, podsedáky, ubrusy, utěrky, ložní prádlo a drobné doplňky.

Podlaha
Pro řešení podlahy jsou vhodné dlaždice vyrobené z terakoty. Ty mohou mít tvar čtverce nebo šestihranu. Co se týče barevného řešení, orientujte se na teplé barvy jako červená, hnědá a pomerančová. Další alternativou jsou vícebarevné cementové dlaždice, které podtrhnou atmosféru interiéru. Dlažbu je vhodné doplnit kobercem, který můžete ukotvit pomocí stolu v obývací zóně.

Nábytek
Provensálský nábytek má selský charakter. Je složen ze solitérů různých tvarů a velikosti, které jsou tradičně vyráběny ve stylu Ludvíka XV a Ludvíka XVI. Nejtypičtějším kusem je velký stůl a židle se slámovým sedákem. Tradiční nábytek bývá vyroben z ořechového dřeva. Jeho povrch může být leštěný do vysokého lesku nebo opatřený matným nátěrem. Nábytek má světlou barvu, v lehkých odstínech bílé, šedé, zelené nebo modré.

Náš tip:

Řada Balsamico

Pokud je Vám blízká atmosféra přímořských oblastí Středozemního moře a s ní spojený styl bydlení, pak zcela určitě oceníte nábytkovou řadu Balsamico vyráběnou naší společností.

Nábytek této výrobní řady má veškeré plošné dílce, rámy a nosnou konstrukci vyrobené z masivního bukového nebo smrkového dřeva, které může mít navíc na přání kartáčováním zvýrazněnu strukturu dřeva. Povrchová úprava je prováděna speciálními nábytkovými vosky, olejováním nebo lakováním, a to v široké škále odstínů. Alternativně vyrábíme stejné modely i ve verzi s povrchovou úpravou krycími laky, kdy jsou desky a plošné dílce zhotoveny z kvalitně dýhovaných desek. Povrchová úprava je pak provedena vysoce kvalitními italskými laky, na přání zákazníka je možno zvolit nejen odstín, ale i dodat nábytku punc originality ručně provedenou patinou.

Řada Provence

Pokud jste se rozhodli mít ve vlastním době či bytě skutečný kus slunné a voňavé Francie, doporučujeme Vám nábytkovou řadu Provence.

Nábytek řady Provence je replikou skutečného nábytku z daného kraje, je vyráběn tradičními truhlářskými metodami, a to ve variantách buď z masivního dřeva opatřeného voskovou, lakovou či lazurovou povrchovou úpravou nebo ve variantě s rámy a nosnými prvky z masivního dřeva a výplněmi z vysoce kvalitních MDF desek německé výroby a povrchovou úpravou italskými ekologickými laky a případně ještě s patinou.

Přednostmi je stylovost, stabilní až robustní konstrukce, ruční výroba, dlouhá životnost, možnost výroby dalších kusů na míru ve stejném stylu na zakázku.

Při tvorbě tohoto textu byly použity následující zdroje:

Děkujeme jejich autorům za to, že jejich díla zlepšují čtenářům tohoto webu pohled na úlohu nábytku v historii a současnosti. Všem zájemcům o toto téma tyto články vřele doporučujeme.

Bastlová, Iva: Ve stylu francouzského venkova, www portál Životní styl.cz

Rolko, Natalie A.: Atmosféry v interiéru – Miluji Provence!, www portál Životní styl.cz

Šmíd, Jan: Postřehy odjinud – Provence očima Jana Šmída, Česká televize